Ile zarabia tłumacz norweskiego?

Dziś znajomość języków obcych jest sprawą oczywistą. Uczymy się ich nie tylko dla celów prywatnych. Wiele młodych osób pragnie też pracować jako tłumacz. Nic w tym dziwnego. W końcu języki obce to dziś przyszłość. W każdym zawodzie. Jak wyglądają zarobki tłumaczy? Czy można dobrze zarobić w tym zawodzie? Które języki są najbardziej opłacalne do nauki? Czy jest to wciąż język angielski? A może język norweski? Wielu z nas emigruje do krajów skandynawskich. Dla nas kraje skandynawskie oznaczają dobre zarobki i stabilizację. Najczęściej osiedlamy się w Norwegii. I uczymy się języka norweskiego.

Ile zarabia tłumacz norweskiego? Czy znajomość tego języka skandynawskiego otwiera nam drzwi do kariery w zawodzie tłumacza? Czy język norweski jest tak samo popularny jak szwedzki czy islandzki? Jakie stawki są przewidziane dla tłumaczy norweskiego? Czy taki tłumacz może liczyć na pracę w dobrym biurze tłumaczeń? Sprawdźmy wiec, ile zarabia tłumacz norweskiego i jak zostać tłumaczem tego języka.

Ile zarabia tłumacz norweskiego? Nauka języka norweskiego

Dziś języki skandynawskie są bardzo popularne. Wynika to z kontaktów biznesowych między firmami polskimi i skandynawskimi. Ale nie tylko. Rosnąc emigracja zarobkowa do Szwecji, Danii czy Norwegii też ma ogromny wpływ na ich popularność. Zarobki w Norwegii są bardzo atrakcyjne. Polacy mogą tu liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Coraz więcej firm poszukuje pracowników mówiących po norwesku. Czy język norweski jest trudny do nauki? Zależy z którym językiem go porównamy. Z pewnością jest łatwiejszy niż język duński. Nauka tego języka jest jednak wyzwaniem. Dla wszystkich, którzy wcześniej nie uczyli się tego specyficznego języka. Jednak warto dodać że norweskim posługuje się 5 mln ludzi na świecie. Dlatego warto poznać ten język. Bo osoba biegle się nim posługująca może liczyć na wysokie zarobki. A najlepiej jeśli znamy dwa języki. Szwedzki i norweski. Zapotrzebowanie na języki skandynawskie jest dziś ogromne. Dlatego warto się ich uczyć.

Według danych na 2013 rok osoba znająca język szwedzki zarabiała przeciętnie 5 tys. złotych. W przypadku języka norweskiego średnia wynagrodzeń to 4 tys. złotych. Jednak połowa z tych osób zarabiała powyżej 6,5 tys złotych. Czyż nie warto się ich uczyć? Tym bardziej, że spośród języków skandynawskich norweski jest najłatwiejszy do nauki. Zatem, ile zarabia tłumacz norweskiego? Jego średnia pensja jest naprawdę atrakcyjna.

Warto przeczytać: Tłumaczenie patentów – co warto wiedzieć?

Ile zarabia tłumacz norweskiego: kto może zostać tłumaczem norweskiego?

Zasadniczo każdy z nas wie czym zajmuje się tłumacz. To osoba, która tłumaczy z języka obcego na polski lub odwrotnie. Wykonuje nie tylko tłumaczenia pisemne, ale tez tłumaczenia ustane z danego języka obcego. Jednak praca tłumacza to coś więcej. To nie tylko przekład językowy. Aby zostać tłumaczem języka norweskiego sama znajomość tego języka to za mało. W pracy tłumacza norweskiego liczy się o wiele więcej. To doświadczenie i praktyka w zawodzie. Czy każdy może zostać tłumaczem norweskiego? Zasadniczo tak. W Polsce nie trzeba mieć nawet ukończonych studiów wyższych. Ale bez wątpienia warto je mieć. Może to mieć bowiem wpływ na ilość zleceń. Tłumacz bez studiów może być postrzegany jako osoba o niskich kompetencjach. Dlatego warto zadbać o wykształcenie.

Zupełnie inaczej wygląda kariera tłumacza przysięgłego. Czy każdy może zostać tłumaczem przysięgłym? Nie każdy. Kandydat do zawodu musi mieć ukończone studia wyższe. Warunkiem koniecznym jest też zdanie egzaminu państwowego. To jeden z najtrudniejszych egzaminów w karierze tłumacza. Ale to nie wszystko. Należy jeszcze uzyskać uprawnienia i zostać wpisanym na listę tłumaczy przysięgłych. To długa droga do zawodu. Zawód tłumacza przysięgłego to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że tłumacz przysięgły norweskiego jest bezstronny i obiektywny. Ile zarabia tłumacz przysięgły norweskiego?

Ile zarabia tłumacz norweskiego – sprawdź stawki tłumaczeń zwykłych

Jaka jest pensja tłumacza norweskiego? Czy jest ona wysoka? Od czego zależy wynagrodzenie tłumacza? Aby odpowiedzieć na pytanie ile zarabia tłumacz norweskiego, musimy rozdzielić tłumaczenia. Inne stawki obowiązują tłumacza przysięgłego języka norweskiego, inne tłumacza zwykłego. Wynagrodzenie tłumacza zwykłego zależy od umowy z biurem tłumaczeń. Albo z klientem – w przypadku tłumacza freelancera.

Czy tłumacz norweskiego może dobrze zarobić? Tak! Według danych z rynku średnie zarobki tłumacza w Polsce to 5450 zł brutto miesięcznie. Co drugi tłumacz zarabia między 4050 zł a 7030 zł miesięcznie. Aż 25% tłumaczy zarabia mniej niż 4050 zł. Podobny odsetek tłumaczy zarabia też powyżej kwoty 7030 zł. To grupa najlepiej opłacanych tłumaczy w Polsce. Czy jest wśród nich tłumacz norweskiego? Tak. Dobry tłumacz norweskiego jest w stanie zarobić miesięcznie nawet 7000 zł. Jak na warunki polskie to zupełnie nieźle. Zważywszy, że wielu tłumaczy zarabia mniej. Od czego zależy ile zarabia tłumacz norweskiego? Od wielu czynników. Np. od lokalizacji, umiejętności czy doświadczenia. Tłumacz w dużym mieście znający języki skandynawskie zarobi więcej niż jego kolega z małej miejscowości.

Ile zarabia tłumacz przysięgły norweskiego?

Stawki za tłumaczenie przysięgłe są określone prawnie. Reguluje je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego. To z niego dowiemy się ile zarabia tłumacz norweskiego. Za stronę tłumaczenia z języka polskiego na język obcy zapłacimy:

  • na język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski – 45,11 zł.
  • na inny język europejski i na język łaciński – 53,07 zł.
  • na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem łacińskim – 61,04 zł,
  • na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem niełacińskim lub ideogramami – 74,31 zł.

Rozporządzenie określa też stawki za tłumaczenie ustne. Jak są one określane? Podstawą wynagrodzenia jest też strona przeliczeniowa. To podstawowa jednostka. Określa się ją stroną przeliczeniową powiększoną o 30%. W trybie przyspieszonym stawka jest większa o 100%. Powyższe stawki to nowość. Wprowadzone zostały po nowelizacji rozporządzenia w 2019 roku. Wynagrodzenie tłumaczy zostało podniesione. O ile? Prawie o połowę.

Zatem, ile zarabia tłumacz norweskiego? Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Odpowiedź tak naprawdę jest trudna. Wiele zależy od doświadczenia i znajomości języka norweskiego. Najlepsi tłumacze norweskiego mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 7 tys. złotych. Aby jednak osiągnąć ten pułap, trzeba być ekspertem tego języka. Dlatego warto uczyć się języka norweskiego. I wciąż podnosić kwalifikacje. Bo tylko one dają nam pewność. I możliwość najwyższych zarobków. Nie ma nic ważniejszego niż wiedza i doświadczenie. A to w pracy tłumacza norweskiego jest najważniejsze.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne wpisy

Języki syntetyczne

Języki syntetyczne

Każdy, kto choć trochę interesuje się językami na pewno zna pojęcie języków syntetycznych. Czym jednak są i dlaczego warto wiedzieć o nich nieco więcej? Przede wszystkim to jedne z tych języków, które dziś są jednymi z najbardziej wyrazistych. Jednak, żeby poznać czym są, dobrze jest wiedzieć, że w pierwszej kolejności trzeba znać podział na języki […]

Środki retoryczne przykłady

Środki retoryczne przykłady

Każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał o środkach retorycznych. Oczywiście, większości z nas kojarzą się z lekcją języka polskiego. Jednak czy tylko w szkole mamy z nimi do czynienia? Okazuje się, że wcale nie. W szkole uczymy się je rozróżniać i odpowiednio stosować. W końcu, jak ujął to C.K. Norwid ważne, aby „odpowiednie […]