Czy język norweski jest potrzebny w Norwegii?
Chociaż Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak podjęcie pracy w kraju fiordów nie jest obarczone skomplikowanymi formalnościami. A ze względu na niezwykle atrakcyjne zarobki oraz dużo wyższy standard życia niż w Polsce, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do tego kraju w celu podjęcia pracy zarobkowej. Jednak główną przeszkodą w poszukiwaniu pracy jest język norweski – dość skomplikowany, pełen zawiłości, których po prostu trzeba się nauczyć. Czy w takim razie do pracy w Norwegii potrzebna jest znakomita znajomość języka norweskiego? A może wystarczy opanować podstawowe zwroty norweski?
Dlaczego Norwegia jest atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków?
Nie jest tajemnicą, że Norwegowie to jeden z najlepiej zarabiających narodów w Europie. Dość tylko powiedzieć, że średnie wynagrodzenie za najbardziej podstawowe zajęcia wynosi ok. 28 000 koron (nieco ponad 12 400 złotych), zaś średnia stawka godzinowa to 170 koron (ok. 75 złotych). Oczywiście stawki rosną proporcjonalnie do umiejętności, dlatego specjaliści (inżynierowie, kadra menadżerska) mogą liczyć na dużo wyższe zarobki, idące w dziesiątki tysięcy złotych. A to z kolei oznacza, że choć ceny w Norwegii są niemal trzykrotnie wyższe od cen w Polsce, to jednak praca w Norwegii zdecydowanie się opłaca.
Język norweski – czy jest niezbędny w norweskich urzędach?
Jeżeli patrzeć wyłącznie na dokumenty, które najczęściej oddaje się do tłumaczenia norweski opiera się w dużej mierze na dokumentacji związanej z podjęciem pracy. Niezależnie od rodzaju pracy (sezonowa lub na stałe), potrzebne jest uzupełnienie najbardziej przyziemnych formalności, jak chociażby rejestracja w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Co jednak niezwykle istotne, proces rejestracji można przejść bez znajomości języka norweskiego – urzędy w Norwegii obsługują petentów w językach norweskim i angielskim, dzięki czemu nie musimy jechać do Norwegii z językiem w małym palcu.
Czy do pracy w Norwegii potrzebna jest znajomość języka? Jakie zwroty norweski opanować?
Podobnie jak w przypadku urzędów, na początku kariery w Norwegii nie trzeba umieć języka norweskiego na najwyższym poziomie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że tłumaczenia norweski będą niezbędne, a z czasem trzeba się będzie nauczyć tego nordyckiego języka, jednak nie jest to warunek sine qua non na start. Wielu pracodawców nie wymaga od pracowników znajomości języka – dotyczy to nie tylko specjalistów, lecz także osób, które zajmą się najpowszedniejszymi profesjami. Wówczas jedynym warunkiem jest znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym.
Nie ma co się przejmować tym, że nie rozumiemy Norwegów podczas ich wypowiedzi: w kraju znajduje się nieco ponad 400 dialektów języka, co oznacza, że praktycznie w każdym mieście mówi się w nieco inny sposób. Zamiast martwić się tym faktem, warto zacząć analizować język i zacząć się uczyć jednego z dialektów.
Czy Norwegowie mówią po angielsku?
Praca w Norwegii, kraju tak odmiennym językowo od Polski, sprawia, że pozornie tłumaczenia norweski powinny być niezbędne na każdym kroku. Należy jednak pamiętać, że Skandynawowie słyną w Europie ze swojej znajomości języka angielskiego – a znaleźć osobę niemówiącą w tym języku to prawdziwa sztuka. Czy to w Oslo czy w Trondheim, Norwegowie posługują się biegle językiem Szekspira i nie mają oporów przed komunikowaniem się w tym języku.
Pracuję w Norwegii – czy muszę opanować język norweski?
I choć nie ma obowiązku opanowywania języka norweskiego, to jednak warto zadbać o to, by przynajmniej na początku poznać najważniejsze zwroty norweski. Brak znajomości języka, choć nie utrudnia znacząco życia, to jednak wyklucza integrację z lokalną społecznością, co jedynie wzmacnia poczucie izolacji. Dlatego też warto skorzystać z szansy, jaką jest możliwość pracy w Norwegii i opanować choćby podstawy języka. Dzięki temu nie tylko zyskamy szansę na pracę w innej branży, lecz także otrzymamy bardzo ciekawy wpis do CV. Język norweski jest bowiem na tyle egzotycznym językiem, że jego znajomość może zainteresować niejednego pracodawcę w Polsce, dzięki czemu możemy zyskać szansę na zarobki na poziomie norweskich pensji.
Zastanawiasz się, czy trzeba znać język norweski pracując w Norwegii? Zobacz, dlaczego tłumaczenia norweski są istotne oraz dlaczego w kraju fiordów warto znać przynajmniej język angielski!
Mam na imię Krystian i jestem poznaniakiem. Od 2 lat pracuję jako tłumacz języka norweskiego i twórca artykułów o tematyce lingwistycznej. W swojej pracy cenię elastyczność i możliwość nieustannego rozwoju, dzięki czemu swoim doświadczeniem i praktyczną wiedzą chętnie się z Wami podzielę. Poza pracą czas wolny spędzam na basenie, gdzie od ponad 7 lat amatorsko uprawiam pływanie. Jest to dla mnie fantastyczny relaks i odprężenie po długim dniu oraz solidna dawka pozytywnej energii na cały następny dzień.