Norwegia ciekawostki turystyczne
Zorza polarna, wybrzeża fiordowe, niedźwiedzie polarne… taki obraz rysuje się w głowie na myśl o Norwegii. Patrząc na wszelkie zestawienia, Norwegia plasuje się zawsze na najlepszych pozycjach: zarobki znacząco przekraczają średnią europejską, zaś polityka proekologiczna Norwegów jest wzorem do naśladowania nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jednak Norwegia może się pochwalić również otwartym i postępowym społeczeństwem, nota bene, jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem kulturowym. Dziś już ponad 30% populacji Oslo stanowią imigranci (w tym ok. 96 000 Polaków). A co sprawia, że Norwegia przyciąga tak wielu ludzi? Sprawdźmy, dlaczego warto ją odwiedzić i jakie ciekawostki w sobie kryje!
Największa głębinowa rafa koralowa na świecie
Kto by spodziewał, że w zimnych wodach Norwegii można spotkać organizmy typowe dla raf koralowych? Położony w strefie podbiegunowej archipelag Lofoty wyróżnia się niezwykle wysoką temperaturą w stosunku do położenia geograficznego. Łagodzący wpływ ciepłego prądu morskiego, Golfsztromu, pozwala rozwijać się wielu morskim stworzeniom i roślinom, tworzącym gęste podwodne lasy. Jednak w kraju takim jak Norwegia atrakcje zima mogą przemienić się w utrudnienia, które są bardzo często niebezpieczne dla nierozważnych turystów – szczególnie, że silne sztormy oraz wiry wodne otaczające wyspę to częste zjawisko w zimowych miesiącach.
Norwegia atrakcje Oslo: Większość obszarów Oslo zajmują lasy
Stolica kraju została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. Odpowiedzialna polityka władz została doceniona i uhonorowana nagrodą European Green Capital for 2019 – co wskazuje, że równoważona rozbudowa Oslo powinna być wzorem do naśladowania dla innych miast Europy. Nic więc dziwnego, że otoczona przez las stolica chroni tereny podmiejskie, które są domem dla m.in. rysi, wilków, bobrów i łosi – opieka nad nimi jest zapisana w norweskim prawie!
Norwegia atrakcje Oslo: Oslo to ważne miejsce dla miłośników sztuki
Oslo to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Stolicą kraju z pewnością nie będą zawiedzeni pasjonaci sztuki – w Muzeum Narodowym w Oslo znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów współczesnego malarstwa: „Krzyk” Edwarda Muncha.
Każdy spragniony uczty dla ducha powinien również odwiedzić największy na świecie park rzeźb stworzony przez artystę Gustava Vigelanda. Dziś Vigeland Park tworzy kolekcję ponad 200 eksponatów upamiętniających niezwykłą twórczość norweskiego rzeźbiarza, który wykonał wszystkie prezentowane rzeźby własnymi rękami.
Norwegia atrakcje zima – to właśnie Norwegowie wymyślili jazdę na nartach!
Norwegowie wykorzystywali narty do przemieszczania się po górzystych terenach już w czasach antycznych. Najstarszy eksponat, pochodzący z okręgu Finnmark, datuje się na ponad 2 300 lat! Co więcej, to właśnie język norweski był źródłem nazewnictwa – słowo „ski” [z ang.narta] ma swoje korzenie w norweskim „skīth”, które dosłownie oznaczało „kawałek drewna”.
Norwegia atrakcje zima – czyli komu Adam Małysz i Kamil Stoch mogą podziękować za telemark
Z Norwegii pochodzi również Sondre Norheim uważany za ojca współczesnej odsłony jazdy na nartach. To on jako pierwszy wykorzystał wiązania narciarskie oraz opracował technikę telemarku, czyli lądowania, które jest współcześnie wymagane od skoczków narciarskich.
Język norweski ma dwie odmiany
Co jest trudne do wyobrażenia, pisany język norweski występuje w dwóch różnych wersjach. Władze publiczne zobowiązane są do wydawania dokumentów w obu modyfikacjach języka, a ich nauka jest obligatoryjna już w czasie edukacji wczesnoszkolnej. Można powiedzieć, że kraj jest podzielony na dwie części, zaś język norweski (w odmianie bokmål oraz nynorsk) sprawia przede wszystkim kłopoty tym, którzy norweskiego się uczą jako języka obcego. Szczególnie, że Norwegowie nie przykładają wielkiej wagi do zapisu języka, bowiem każda wieś posługuje się własnym dialektem, który nie do końca znajduje zastosowanie w którejkolwiek z form zapisu!
Najbardziej wysunięty na północ wulkan na świecie
W większości państw to stolice obfitują w atrakcje, jednak w takim kraju jak Norwegia atrakcje Oslo to tylko część tego, co warto zobaczyć. Szczególnie, że w Norwegii znajduje się czynny wulkan! Beerenberg, znajdujący się na wyspie Jan Mayen na Oceanie Arktycznym, jest jedynym na świecie aktywnym wulkanem tak daleko wysuniętym na północ! Pokryty pokrywą lodową krater ma kilometr szerokości, a sam wulkan mierzy ponad 2200 metrów! Wulkan swoją nazwę zawdzięcza niedźwiedziom polarnym, które widywane były przez duńskich wielorybników na wyspie – Beerenberg po duńsku (czyli w języku, który z Norwegią łączy wspólna historia) oznacza Górę Niedźwiedzi!
Mam na imię Krystian i jestem poznaniakiem. Od 2 lat pracuję jako tłumacz języka norweskiego i twórca artykułów o tematyce lingwistycznej. W swojej pracy cenię elastyczność i możliwość nieustannego rozwoju, dzięki czemu swoim doświadczeniem i praktyczną wiedzą chętnie się z Wami podzielę. Poza pracą czas wolny spędzam na basenie, gdzie od ponad 7 lat amatorsko uprawiam pływanie. Jest to dla mnie fantastyczny relaks i odprężenie po długim dniu oraz solidna dawka pozytywnej energii na cały następny dzień.