Rozwój osobisty w życiu tłumacza

Rozwój osobisty to zmiana, walka, wyzwanie. Prawda jest taka, że bez tego nie byłoby możliwe rozwijanie siebie i swoich umiejętności. To proces samorealizacji, stawania się lepszym człowiekiem i maksymalizacji naszego talentu, potencjału, możliwości. Niestety jak wiele osób się przekonało nowe nawyki nie przychodzą łatwo, ale można je rozwijać. Nie jest to proste, ale jest to możliwe Trzeba zrobić krok do przodu, dużo uczyć się, nabywać nowe umiejętności, pozwolić sobie na zmiany. A kiedy już podejmiemy decyzję i obierzemy cele z pomocą silnej motywacji możemy dojść naprawdę daleko. Nie trudno więc zauważyć, że jest to coś bardzo ważnego w życiu każdego tłumacza.

Zależy ci na współpracy z tłumaczem, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami w branży? Pomyśl o jednym ze specjalistów z renomowanego biura tłumaczeń – to profesjonaliści wykonujący najwyższej klasy przekłady.

Chcę zadbać o rozwój osobisty

Rozwój osobisty w życiu tłumacza pełni szalenie ważną rolę. Trzeba być na bieżąco ze wszelkimi zmianami zw. z językami, do tego sama branża przechodzi wielką metamorfozę i to, co jeszcze „wczoraj” było standardem, dziś już zaczyna trącić przysłowiową myszką. W tym kontekście samorozwój ważny jest nie tylko jako coś „extra” w naszym życiu, osiąganie nowych celów i sprawianie, że wykorzystujemy swój potencjał, ale i obowiązek, aby móc świadczyć w pełni profesjonalne usługi translatorskie. Poza tym jak mawiał Walt Disney „wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością – jeśli mamy odwagę je realizować”.

Rozwój osobisty w praktyce

Tłumacz to jeden z tych zawodów, który wymaga od osoby go wykonującej pasji i oddania – trzeba nieustannie się rozwijać, doszkalać, edukować.

Każdy, kto chce osiągnąć nowe cele i zrealizować marzenia powinien „na poważnie” podejść do tematu rozwoju osobistego. Ten proces może pomóc nam stać się specjalistą w określonej dziedzinie, założyć firmę czy zdobyć stałych klientów. Oczywiście to żadna magia. Dobry plan, silna motywacja i realne cele, są realne. Trzeba tylko zakasać rękawy i już dziś wziąć się do roboty!

Krok 1: Zacznij tu i teraz

Zrób coś dziś. Nie czekaj na jutro czy lepszy moment. To zajmie trochę czasu, aby osiągnąć trwałą zmianę, więc musisz zacząć jak najszybciej.

Krok 2: Wciel w życie strategię małych kroczków

Jeśli chcesz zadbać o swój rozwój osobisty musisz mieć cel, a jak już go znajdziesz stwórz plan. Niech będzie on serią małych kroczków. Po prostu podziel duży cel na najmniejsze elementy.

Krok 3: Ucz się od innych

Ucz się na własnych błędach, czytaj książki i poradniki, ale i sięgaj po doświadczenie innych ludzi. Jeśli znajdziesz mentora lub trenera, będzie ci łatwiej.

Krok 4: Zmień sposób działania, aby zobaczyć rezultaty

Świat cały czas się zmienia, ty też, nawet jeśli nie masz tego świadomości. Twój osobisty plan rozwoju musi uwzględniać, w jaki sposób zamierzasz się zmienić, jakie działania podejmiesz.

Krok 5: Przede wszystkim odpowiedzialność

Jesteś odpowiedzialny za swoje własne postępy, nie twoi bliscy czy mentor. Samodzielnie musisz wprowadzić zamiary w życie, aby osiągnąć określony cel. Rozwój osobisty bez czynów i działań jest pustym frazesem.

Jorge Bucay powiedział: „ten, kto jest prawdziwym poszukiwaczem, rozwija się, uczy oraz odkrywa, że jest jedyną osobą odpowiedzialną za to, co się dzieje wokół niej.”

Krok 6: Miej świadomość własnej wartości

Skoncentruj się na tym, co już masz. Miej świadomość swoich wartości, mocnych stron, zalet. Inni to widzą – twoi klienci także. A dbając o ich rozwój, mnożysz korzyści dla własnej osoby.

Krok 7: Bądź pewny tego, co chcesz zrobić

Cokolwiek masz zamiar zrobić, wcielaj to w życie. Szukaj intencji, miej motywację, pewność, że właśnie to, a nie coś innego, chcesz.

Krok 8: Podejmij wyzwanie

Twoje cele muszą być w twoim zasięgu. Jeśli chcesz osiągnąć coś nierealnego na ten moment, z góry skazujesz się na porażkę. Z kolei trzymając się tego, co proste, odmawiasz sobie satysfakcji osiągnięcia czegoś ponad to, co masz na wyciągnięcie ręki. Wyśrodkuj cel, tak, aby nie był łatwy czy nierealny, ale by stanowił prawdziwe wyznanie.

Krok 9: Niech pasja wyznacza ci kierunek

Wybierz działania, które są zgodne z twoimi wartościami i rzeczywiście do ciebie przemawiają. Upewnij się, że podążasz za swoim sercem, nie uciekając przed trudnymi problemami.

Krok 10: Działaj i nigdy się nie poddawaj

Nie ma co się oszukiwać, życie ma swoje wzloty i upadki, blaski i cienie. Kiedy przychodzą cięższe dni, nie poddawaj się, po prostu idź dalej. Nie ma nic szybko i na już. Rozwój osobisty musi być osiągalny i zrównoważony, posuwać się w jakimś rytmie.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne wpisy

Polsce zamiast polskich słów

Angielskie słowa używane w Polsce zamiast polskich słów

O tym, że znajomość języków obcych jest rzeczą oczywistą każdy wie. I nie ma w tym żadnego odkrycia ani wiedzy tajemnej. Po prostu żyjemy w takich czasach, że osoba, która nie zna chociażby języka angielskiego ma w życiu trudniej. I jest to zupełnie normalne, W końcu dziś świat dosłownie językami stoi. Jednak często jest tak, […]

Redagowanie tekstów dla kogo i na czym polega ta praca

Redagowanie tekstów – dla kogo i na czym polega ta praca?

Pisać każdy może, trochę lepiej lub nieco gorzej…Parafrazując klasyka można ten tekst idealnie odnieść do pracy w copywritingu. W końcu dziś, wydaje się, że nie ma nic trudnego w tworzeniu tekstów. Wystarczy przecież trochę dobrych chęci, temat i już. No nie do końca tak jest. Pisanie to wcale nie jest prosta sprawa. Mimo, iż osobom […]