Pisanie po norwesku na polskiej klawiaturze – nie taki diabeł straszny!

Chociaż językiem norweskim posługuje się aż 5 milionów ludzi, to jednak prawdą jest, że każde większe skupisko ludzi posiada własny dialekt. Cóż zatem mogłoby łączyć wszystkich Norwegów? Może alfabet norweski? Byłoby to możliwe, gdyby nie fakt… że Norwegowie posiadają aż 2 formy zapisu swojego języka! Bokmål (najpopularniejsza) oraz nynorsk (używana przez ok. 10% populacji kraju) wzbudzają nie lada zamieszanie. A jak pisać tak charakterystyczne litery jak norweskie o z kreską czy æ klawiatura? Tylko u nas poradnik, który udowodni, że alfabet norweski nie jest taki straszny – nawet na polskiej klawiaturze!

Norweskie o z kreską i duńskie a – czemu warto móc pisać po norwesku na klawiaturze?

Nie da się ukryć, że pisanie na klawiaturze jest jedną z ważniejszych czynności, które wykonujemy na co dzień. Czy to w celu nauki, czy też na potrzeby pracy, mając związki z Norwegią i językiem norweskim po prostu należy mieć również kompatybilny komputer, dzięki któremu alfabet norweski nie będzie stanowił przeszkody. A staranne pisanie jest szczególnie utrudnione, gdy musimy uciekać się do różnej maści patentów pokroju kopiowania i wklejania norweskich liter.

Jakie norweskie litery sprawiają trudność na polskiej klawiaturze?

Chociaż alfabet norweski nie odbiega znacząco od alfabetu polskiego, to jednak w przypadku takich znaków jak Ø czy æ klawiatura polska nie jest zbyt pomocnym narzędziem. A jakie konkretnie litery sprawiają najwięcej kłopotu?

Na szczęście nie ma ich wiele – to jedynie 3 litery (choć każda posiada majuskułę i minuskułę):

 • å,
 • Å,
 • Ø,
 • ø,
 • æ,
 • Æ.

Liczysz na kombinację Alt + liczba? Nie tym razem!

W przypadku niemal każdego europejskiego języka, do wpisania dowolnego znaku diakrytycznego wystarczyłaby kombinacja lewego klawisza Alt z odpowiednim kodem wpisanym z poziomu klawiatury numerycznej. Jednak w przypadku norweskich liter sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, a do wpisania takich znaków jak æ klawiatura na naszym komputerze musi przejść ogromną transformację. Nie da się jednak ukryć, że warto poświęcić chwilę własnego czasu – dzięki temu zyskamy bowiem możliwość pisania norweskich znaków w naturalnym tempie: tak szybkim, jak to, w którym wpisujemy „ą”, „Ę” czy „ź”!

Norweskie litery na Windows 7 lub Windows Vista

W przypadku systemów operacyjnych Windows 7 oraz Windows Vista, aby aktywować norweską klawiaturę, należy wykonać następujące kroki:

 • Wejdź w opcję” Panel sterowania”.
 • Wybierz panel „Zegar, język i region”.
 • Kliknij zakładkę „Klawiatury i języki”.
 • Kliknij przycisk „Zmień klawiatury”.
 • Wybierz „Dodaj”, a następnie z listy rozwijanej wybierz „Norweski”.

Po dodaniu klawiatury norweskiej, możliwa będzie swobodna zmiana języka klawiatury – aby przełączać między klawiaturami, wystarczy wcisnąć kombinację lewy Alt + Shift.

Norweskie o z kreską na Windows 8 lub Windows 10

 • Kliknij ikonkę Windows znajdującą się w lewym dolnym rogu.
 • Wybierz opcję Ustawienia komputera (poniżej Panelu sterowania).
 • Kliknij belkę „Czas i język”.
 • W menu po lewej stronie wybierz opcję „Region i język”.
 • W sekcji Języki kliknij „Dodaj język”.
 • Z listy języków wybierz Norweski (lista prezentuje języki w kolejności alfabetycznej)

Po dodaniu norweskiej klawiatury, system dalej pozostanie przy klawiaturze polskiej. Aby zmienić język klawiatury, wciśnij kombinację przycisków: WINDOWS + SPACJA. Na ekranie pojawi podgląd menu, dzięki któremu możesz podejrzeć, której klawiatury aktualnie używasz. Podgląd ten widoczny jest również na pasku zadań. Skrót dla polskiej klawiatury to POL, zaś dla norweskiej (w wariancie bokmål) – NOB.

Jak korzystać z norweskiej klawiatury?

Chociaż włączenie norweskiej klawiatury nie wymaga dużej sprawności, to jednak korzystanie z norweskich liter wymaga sporej wprawy. Należy bowiem nauczyć się od nowa ułożenia niektórych znaków:

 • å kryje się tam, gdzie polski klawisz [
 • ø znajdziemy pod klawiszem ;
 • æ znajduje się pod znakiem ‘

Tworzenie wielkich liter odbywa się analogicznie – aby wpisać takie znaki jak Å, Ø czy Æ, wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz oraz Shift.

Jak włączyć alfabet norweski na polskiej klawiaturze? I jak pisać norweskie o z kreską? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o norweskiej klawiaturze i jak ją aktywować w polskojęzycznych komputerach!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne wpisy

Języki syntetyczne

Języki syntetyczne

Każdy, kto choć trochę interesuje się językami na pewno zna pojęcie języków syntetycznych. Czym jednak są i dlaczego warto wiedzieć o nich nieco więcej? Przede wszystkim to jedne z tych języków, które dziś są jednymi z najbardziej wyrazistych. Jednak, żeby poznać czym są, dobrze jest wiedzieć, że w pierwszej kolejności trzeba znać podział na języki […]

Środki retoryczne przykłady

Środki retoryczne przykłady

Każdy z nas chociaż raz w życiu usłyszał o środkach retorycznych. Oczywiście, większości z nas kojarzą się z lekcją języka polskiego. Jednak czy tylko w szkole mamy z nimi do czynienia? Okazuje się, że wcale nie. W szkole uczymy się je rozróżniać i odpowiednio stosować. W końcu, jak ujął to C.K. Norwid ważne, aby „odpowiednie […]