Norwegia ciekawostki – co warto wiedzieć o krainie fiordów?

Zakochując się w kulturze kraju chcemy wiedzieć dosłownie wszystko – nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków pragnie wiedzieć wszystko o Norwegii. Szczególnie, że tak różnorodny kraj jak Norwegia ciekawostki mnoży w nieskończoność – i każde Norwegia ciekawostki turystyczne mogą zdumiewać! A co warto wiedzieć o Norwegii? Poznaj najważniejsze fakty o tym kraju!

Norwegia ciekawostki ekonomiczne i społeczne

Pod pojęciem „wszystko o Norwegii” kryje się wiele, dlatego warto dozować sobie przyjemności. Na początek przytoczmy więc kilka faktów, które sprawiają, że tak wielu z nas marzy o emigracji do tego kraju! Czemu Norwegowie są szczęśliwi? I czemu są tak bogaci? Oto pytania, na które warto znać odpowiedzi!

 1. Norwegowie są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie – w organizowanych co roku zestawieniach najbardziej zadowolonych z życia nacji, Norwegia znajduje się zawsze na podium. W 2019 r. przegrywa z Danią, innym stałym bywalcem zestawienia.

 2. Norwegia jest trzecim najbogatszym krajem pod względem PKB per capita – w 2018 r. wskaźnik ten osiągnął poziom 82 tys. USD, dzięki czemu Norwegowie przegrywają jedynie z Luksemburczykami i Szwajcarami.

 3. Øre, czyli norweski odpowiednik groszy, został wycofany z obiegu w 2012 r., jednak technicznie funkcjonuje do dziś. Podczas zakupów ceny zaokrągla się do pełnych koron (w przypadku płatności gotówką), natomiast płacąc kartą płaci się pełną kwotę (np. 120,46 NOK).

 4. Darmowe noclegi w schroniskach to częste zjawisko w Norwegii – turyści mogą bez żadnych kosztów przenocować w jednym ze 100 darmowych schronisk (co jest ciekawą alternatywą dla niezwykle drogich hoteli).

 5. Standardowy zestaw w McDonalds w Norwegii kosztuje 110 NOK, czyli ok. 50 PLN.

 6. Norwegia jest jednym z najgorszych państw na świecie dla palaczy – paczka papierosów kosztuje tu ok. 120 NOK, czyli ok 53 PLN.

 7. W Norwegii nie ma płacy minimalnej – warunki płacowe ustanawiane są w odniesieniu do każdej z branży. Jednak stawki godzinowe w Oslo nie schodzą poniżej poziomu 170 NOK na godzinę (ok. 75 PLN).

 8. Polacy w Norwegii stanowią ok. 2% całej populacji – jest ich ok. 100 tysięcy, a najpopularniejszymi ośrodkami są największe miasta: Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen, Drammen i Fredrikstad.

Wszystko o Norwegii i jej historii

Czy wiesz, dlaczego język norweski jest aż tak podobny do języka duńskiego, że jest wręcz jego odmianą? Kontinuum językowe to termin, który nie jest obcy żadnemu językoznawcy. Warto więc zrozumieć, dlaczego Norwegia ma aż tak bliskie związki z Danią!

 1. Norwegia była pod 434 lata pod kontrolą Danii.

 2. Język norweski przez długi czas był językiem ludności wiejskiej – wykształcone elity podczas panowania Duńczyków porozumiewały się po duńsku.

 3. W Norwegii istnieje aż 400 dialektów języka norweskiego, zaś mieszkańcy z północnych regionów kraju nie porozumieliby się z mieszkańcami południa, gdyby mówili swoimi dialektami.

 4. Język norweski posiada aż dwa warianty zapisu: bokmål oraz nynorsk. Bokmål czerpie z ortografii duńskiej, zaś nynorsk (nowonorweski) jest próbą wprowadzenia odrębnych zasad w oparciu o lokalne dialekty.

Norwegia ciekawostki turystyczne – czemu tak bardzo kochamy Norwegię?

Gdyby nie Norwegia ciekawostki turystyczne z całego świata byłyby po prostu nudne. Co wyróżnia Norwegię na mapie świata? Warto zajrzeć co nieco w głąb tego kraju nordyckiego!

 1. Linia brzegowa Norwegii jest dłuższa od linii brzegowej całej Europy – choć może się to wydawać niemożliwe, to jednak linia brzegowa Norwegii (wraz z wszelkimi wyspami) liczy aż 83 tys. kilometrów, zaś linia brzegowa Europy (również z wyspami, nie licząc Norwegii)… ledwie 80 tys. km!

 2. Najdłuższy tunel drogowy wydrążony w skale nazywa się Lærdalstunnelen i leży na trasie Oslo – Bergen. Tunel mierzy aż 24 510 metrów (24,5 km), zaś w ramach urozmaicenia kierowcy mijają aż trzy urokliwe jaskinie oświetlone wielobarwnymi iluminacjami!

 3. Przylądek Północny, najdalej wysunięty na północ punkt Norwegii, jest jednocześnie najdalej wysuniętym na północ punktem całej Europy.

 4. Chcesz poznać nazwy norweskich miejscowości? Kupuj w IKEI! A konkretniej: przyjrzyj się nazwom łóżek i szaf – zgodnie ze strategią szwedzkiej firmy, te elementy przybierają nazwy norweskich miejscowości!

 5. Wizy? Nie tym razem! Chociaż Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak do wjazdu teren kraju nie potrzebujemy specjalnych dokumentów – wystarczy paszport lub dowód osobisty!

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

Podobne wpisy

Polsce zamiast polskich słów

Angielskie słowa używane w Polsce zamiast polskich słów

O tym, że znajomość języków obcych jest rzeczą oczywistą każdy wie. I nie ma w tym żadnego odkrycia ani wiedzy tajemnej. Po prostu żyjemy w takich czasach, że osoba, która nie zna chociażby języka angielskiego ma w życiu trudniej. I jest to zupełnie normalne, W końcu dziś świat dosłownie językami stoi. Jednak często jest tak, […]

Redagowanie tekstów dla kogo i na czym polega ta praca

Redagowanie tekstów – dla kogo i na czym polega ta praca?

Pisać każdy może, trochę lepiej lub nieco gorzej…Parafrazując klasyka można ten tekst idealnie odnieść do pracy w copywritingu. W końcu dziś, wydaje się, że nie ma nic trudnego w tworzeniu tekstów. Wystarczy przecież trochę dobrych chęci, temat i już. No nie do końca tak jest. Pisanie to wcale nie jest prosta sprawa. Mimo, iż osobom […]