Jaki język skandynawski wybrać?
Języki obce warto znać. A nawet więcej, dziś trzeba je znać. Bo znajomość języków obcych to nie tylko norma, to także przyszłość. Dlatego trudno się dziwić, że coraz więcej się ich uczymy. Których języków dziś się uczymy? Czy wciąż jest to język angielski? Okazuje się, że nie. Nasze serca od pewnego czasu podbijają języki skandynawskie. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu określane są jako języki przyszłości. Dlatego coraz więcej z nas chce poznać język i kulturę najszczęśliwszych ludzi na świecie. Bo nie jest tajemnicą, że właśnie Skandynawowie potrafią jak nikt cieszyć się życiem. Dlatego chcemy być podobni do nich i zaczynamy uczyć się ich języków. I to jest świetna wiadomość. Bo każdy wie, że języków obcych warto się uczyć. Jaki język skandynawski wybrać? Który z nich daje największe szanse na lepszą pracę i życie? Czy jest to język szwedzki? A może norweski lub duński? Oto kilka słów w tym temacie.
Języki skandynawskie na wagę złota
Nauka języka obcego to cudowna przygoda. Dlatego tak wielu z nas zaczyna się ich uczyć. Bo dziś bez nich możemy zapomnieć o świetnej pracy i lepszym życiu. Języki obce dają nam wolność i możliwość wyboru. To ogromny komfort. Dlatego nie ma się co dziwić, że tak chętnie uczymy się języków obcych. Nauka nowego języka jest jak otwarcie się na nowy świat. I nie inaczej jest z językami skandynawskimi. Od kilku lat stały się tak popularne, że dziś wielu z nas zaczyna się ich po prostu uczyć. Dlaczego właśnie te języki? Skąd tak duże nimi zainteresowanie? Z czego ono wynika? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta jak nam siei wydaje. Powodów dla których zaczynamy się ich uczyć jest wiele. Jedni uczą się dla zdobycia lepszej pracy, inni, bo przeprowadzili się do Skandynawii i jakoś muszą dogadywać się na co dzień. Jednak tak naprawdę powód nie jest tu najważniejszy. Tu liczy się coś innego. Co takiego? Świadomość lepszego życia. Przeprowadzka do Norwegii czy Szwecji może być dziś najlepszą decyzją w naszym życiu. Oznacza to bowiem lepsze warunki życia i jego komfort. Ale to już wiemy. Wróćmy więc do tematu. Jaki język skandynawski wybrać do nauki? Który z nich daje największe szanse na pracę?
Język norweski – najłatwiejszy?
Wielu osobom wydaje się, że języki skandynawskie są bardzo trudne. Jak jest naprawdę? Tu nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ile osób uczących się ich, tyle opinii na ich temat. Zasadniczo nie istnieje podział na języki łatwe i trudne. Są tylko te, których nauka przychodzi łatwiej i te, którym trzeba poświęcić więcej uwagi. A jak jest z językiem norweskim? To zależy od nas samych i naszej motywacji do nauki. Cel dla którego uczymy się języka obcego jest dla nas najważniejszy, a przynajmniej powinien być. Jak jest więc z norweskim? Łatwy czy trudny?
Zacznijmy od tego, że osób posługujących się tym językiem jest ok. 5 milionów na całym świecie. To język, w którym mamy dwa rodzaje pisma i mnóstwo dialektów. To one właśnie wskazują z której części Norwegii dana osoba pochodzi. Czy to sprawia, że jest trudny? Otóż wcale nie. Język norweski uważany jest za najłatwiejszy spośród języków skandynawskich. Wymowa jest łatwiejsza niż w duńskim. Gramatyka zaś prostsza niż w szwedzkim, bo nie ma w nim odmiany przez osoby i przypadki. Naprawdę. Poza tym jest bliski obu tym językom. Do tego stopnia, że Norweg bez problemu dogada się ze Szwedem, mimo iż każdy z nich mówi w swoim języku. Dodatkowo w jego nauce pomaga też znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Bo jest wiele słów, które są w nim podobne do tych w angielskim i niemieckim. Nauka norweskiego pomimo dwóch wariantów pisma bokmål i nynorsk jest naprawdę łatwa. Bo właśnie te rzeczy sprawiają, że jest tak ciekawy. Dwa rodzaje pisma, wiele dialektów i jeden język. Taki właśnie jest norweski. Czy warto się go uczyć? Oczywiście, że tak. Gdzie można się go uczyć? Mamy mnóstwo opcji. Możemy zacząć studia na kierunku filologia norweska albo zapisać się do szkoły językowej. Równie dobrym pomysłem jest wyjazd do Norwegii i nauka języka na miejscu. Którą opcję wybierzemy, zależy od nas samych. To tylko nasz wybór. Nauka języka norweskiego jest naprawdę opłacalna. Bo znajomość języka norweskiego otwiera nam drzwi do kariery w tym kraju. Ale to nie jedyny język skandynawski, którego warto się uczyć.
Język szwedzki – czy warto go wybrać?
Oczywiście, że tak. To kolejny z języków skandynawskich, który warto znać. Tym bardziej że wcale nie jest trudny do nauki. Okazuje się, że jest podobny do języka norweskiego. Co więcej, Szwed zrozumie norweską gazetę i swobodnie dogada się z Norwegiem. Niektórzy nawet się śmieją, że szwedzki jest jednym z dialektów norweskiego. Oczywiście, tak nie jest. Jest językiem urzędowym nie tylko Szwecji. Mówi się nim także w Estonii czy Finlandii gdzie jest drugim językiem urzędowym. Tym językiem posługuje się około 10 milionów ludzi na świecie, więc aż dwa razy więcej niż norweskim. I jeszcze jedna rzecz, którą warto wiedzieć. Szwedzki jest bardzo podobny do niemieckiego. Stąd im lepiej znamy język niemiecki, tym łatwiej nauczymy się szwedzkiego. Z kolei jeśli znamy szwedzki, bez problemu dogadamy się z osobą mówiącą po norwesku. I odwrotnie, znając język norweski dogadamy się z osobą mówiącą po szwedzku. Czyż to nie świetna wiadomość?
Język duński a inne języki skandynawskie
Czy język duński jest też popularny na rynku pracy, tak jak norweski i szwedzki? Oczywiście, że tak. Dlatego warto poznać go bliżej. Czy będzie to dobry wybór jako języka do nauki? To zależy. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć o nim coś więcej. Otóż, językiem duńskim posługuje się 5,2 milionów osób na świecie. Zatem mniej więcej tyle samo co norweskim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aż do lat 40-tych XX wieku był również nauczany w Islandii jako jeden z głównych języków obcych obok angielskiego i norweskiego. Dlaczego tak było? Odpowiedź znajdziemy w historii obu tych krajów. Otóż, Islandia do lat 40-tychh XX wieku należała do Danii. Stąd właśnie obowiązek nauki tego języka. I nadal wiele osób obok islandzkiego zna duński.
Powszechnie jednak uważa się, że duński jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki, zaraz po holenderskim i chińskim. Jednak jego nauka warta jest zachodu. Dania należy do siedmiu najbogatszych państwa świata. To właśnie w Danii jest 21 najlepszych miejsc do pracy. Dlatego osoby, które mogą pochwalić się znajomością języka duńskiego mogą liczyć na dobrą pracę i świetne zarobki. Według opinii Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Chcesz do nich dołączyć? Naucz się języka duńskiego.
A co z językiem fińskim?
Teraz pora na ciekawostkę. Powszechnie uważa się, że język fiński jest językiem skandynawskim. Jednak prawda jest zupełnie inna. W zestawieniu wszystkich języków Skandynawii, fiński jest absolutnie wyjątkowy. Dlaczego? Bo nie jest językiem skandynawskim. Nie należy on jak większość języków europejskich do rodziny języków indoeuropejskich. Nie jest nawet językiem germańskim, a uralskim. Posługuje się nim około 6 milionów ludzi na świecie. Jest zupełnie inny od pozostałych języków. I dlatego jest uznawany za bardzo trudny. Co sprawia, że stanowi nie lada wyzwanie podczas nauki? Tak naprawdę wszystko. Posiada więcej przypadków niż język polski i mnóstwo wyjątków. Na pocieszenie możemy dodać, że brak w nim rodzajów. Jednak nauka tego języka wymaga sporo cierpliwości i dobrej motywacji. To język wart tego wysiłku. Dla osób posługujących się językiem fińskim jest wiele świetnych ofert pracy. Nie tylko pracy w Polsce, ale przede wszystkim za granicą.
Czy warto uczyć się języków skandynawskich?
Popularność języków skandynawskich stale rośnie. Tym bardziej, że kraje skandynawskie uważane są za jedne z najlepszych miejsc do pracy i życia. Trudno się dziwić takiej opinii. To kraje opiekuńcze i zamożne. Tu każdy może liczyć na wsparcie i rozwój. Dlatego coraz więcej z nas wyjeżdża do pracy w Norwegii czy Szwecji. Bo tu mogą liczyć na wysokie zarobki i lepszy poziom życia. Dlatego warto się uczyć takich języków jak skandynawskie. Nie tylko po to, aby wyjechać do pracy w tych krajach. Na dobrą pracę także w Polsce mogą liczyć osoby znające te języki. W końcu kraje skandynawskie są piątym co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce.
Zatem, jakiego języka skandynawskiego warto się uczyć? Okazuje się, że największą popularnością cieszą się język szwedzki i norweski. Znajomość tych dwóch języków obcych już daje nam większe szanse na znalezienie dobrej pracy. Choć jak już wiemy, każdy język skandynawski wart jest nauki. Wystarczy go znać. Nie musi być to nawet poziom biegły czy od razu ukończenie filologii skandynawskiej. Nadal poszukiwane są osoby, które po prostu znają te języki obce. Warto wykorzystać tę szansę, którą daje nam płynne posługiwanie się jednym z języków skandynawskich.
Mam na imię Krystian i jestem poznaniakiem. Od 2 lat pracuję jako tłumacz języka norweskiego i twórca artykułów o tematyce lingwistycznej. W swojej pracy cenię elastyczność i możliwość nieustannego rozwoju, dzięki czemu swoim doświadczeniem i praktyczną wiedzą chętnie się z Wami podzielę. Poza pracą czas wolny spędzam na basenie, gdzie od ponad 7 lat amatorsko uprawiam pływanie. Jest to dla mnie fantastyczny relaks i odprężenie po długim dniu oraz solidna dawka pozytywnej energii na cały następny dzień.