Jak leczą Norwedzy?
Raport „Health Statistic for the Nordic Countries 2015” przygotowany przez Statistical Committee podkreśla, że istnieje wiele działań w dziedzinie zdrowia, które podjęła Norwegia w ostatnim czasie, aby zmienić wszelkie „źle” funkcjonujące elementy tutejszej służby zdrowia. W ten sposób powołano do życia m.in. ustawę o zdrowiu publicznym (folkehelseloven), ustawę o usługach (hels- og omsorgstjenesteloven) czy ustawę o prawach pacjenta i użytkowników (pasient- og brukerrettighetsloven). Zmiany dotyczą w głównej mierze problemów związanych z jakością opieki, bezpieczeństwem i wzmocnieniem pozycji pacjentów.
► Czeka cię wyjazd do Norwegii? Martwisz się jak poradzisz sobie z pewnymi sprawami formalnymi, które wiążą się ze znajomością języka norweskiego? Jeśli ważne jest dla ciebie, aby dopiąć wszelkie sprawy na ostatni guzik jeszcze przed wyjazdem – poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza.
Służba zdrowia po norwesku
Norwegia ma doskonały standard obowiązkowej państwowej opieki zdrowotnej. Personel medyczny jest bardzo dobrze wyszkolony, a sama opieka medyczna jest dostępna dla wszystkich obywateli i zarejestrowanych długoterminowych rezydentów.
► To Ministerstwo Zdrowia określa politykę zdrowotną i nadzoruje system państwowy. Natomiast bezpośrednie realizacje wykonywane są przez pięć regionów zdrowia i gminy.
System publicznej opieki zdrowotnej
Służba zdrowia w Norwegii jest finansowana przede wszystkim z podatków pobieranych bezpośrednio z pensji.
Nie ma specjalnego funduszu na ubezpieczenie zdrowotne.
Trygdeetaten jest odpowiedzialny za krajowy system ubezpieczeń NIS, który gwarantuje każdemu podstawowy poziom dobrobytu.
NIS zapewnia świadczenia z tytułu chorób, wypadków, wad cielesnych, ciąży, narodzin, niepełnosprawności, śmierci i utraty żywiciela rodziny, a także bezrobocia i starości.
Mieszkasz lub pracujesz w Norwegii?: Wszyscy obywatele, którzy mieszkają lub pracują w Norwegii muszą wnieść swój wkład do NIS. Ponadto osoby mieszkające w Svalbard (Spitsbergen) i Jan Mayen i zatrudnione przez norweskiego pracodawcę lub ubezpieczone na podstawie ustawy o ubezpieczeniach społecznych przed ich pobytem na tych terenach, a także pewne kategorie obywateli Norwegii pracujących za granicą – muszą płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne .
Jesteś studentem?: Studenci z krajów skandynawskich i Islandii stają się członkami norweskiego NIS poprzez zarejestrowanie siebie jako mieszkańca Norwegii. To samo dotyczy studentów z innych krajów, o ile uczą się w kraju przez ponad rok. Jest to proces automatyczny, gdy rejestrujesz się jako student.
Jesteś osobą bezrobotną?: Bezrobotni z obszaru EOG, którzy szukają pracy w Norwegii powinni upewnić się, że wzięli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu mogą otrzymać bezpłatną pomoc doraźną.
► Nie znasz norweskiego, a pilnie potrzebujesz translacji ważnych dokumentów? Poważne sprawy oddaj w zaufane ręce – cieszące się nieskazitelną opinią biuro tłumaczeń, to bardzo dobra opcja dla ciebie.
Ile zapłacę za opiekę medyczną?
Istnieje stosunkowo niewiele opłat za opiekę zdrowotną w systemie państwowym:
leczenie szpitalne jest bezpłatne dla wszystkich, którzy podlegają krajowemu ubezpieczeniu,
wizyty u lekarzy i specjalistów wiążą się z pewnymi kosztami,
lekarstwa na receptę podlegają opłatom – koszt leków na receptę przypada na jedną z dwóch grup, które nazywa się klasą białą i niebieską. Lekarstwa z tej pierwszy grupy są bezpłatne, natomiast z drugiej dotowane przez państwo,
zapłacimy też za radiologię i testy laboratoryjne,
istnieją znaczne opłaty za leczenie stomatologiczne dla dorosłych. Niektórzy obywatele otrzymują dofinansowaną opiekę dentystyczną dla tzw. pacjentów o priorytetowym znaczeniu. Poniżej osiemnastego roku życia przysługuje bezpłatne leczenie dentystyczne,
transport bez nagłych wypadków wiąże się także z uregulowaniem kosztów z własnej kieszeni.
Warto jednak zaznaczyć, że od wyżej wymienionych kosztów istnieje szereg wyjątków, np. dla osób cierpiących na przewlekłą chorobę, kobiet w ciąży i tych, które właśnie urodziły.
Idę do lekarza
Każdy może zarejestrować u wybranego przez siebie lekarza, dwa razy w roku przysługuje nam prawo zmiany na innego lekarza ogólnego. Zanim jednak pójdziemy do konkretnego przedstawiciela tego zawodu warto się upewnić, że jest on objęty programem państwowym. W przeciwnym razie czeka nas wyłożenie z własnej kieszeni wszelkich opłat. Za każdą wizytę pobierana jest opłata za konsultację.
Poza zwykłymi godzinami przyjęć lekarze ogólni działają w systemie „na wezwanie”.
Wypisują skierowania do specjalistów i szpitali.
Leczą ostre i chroniczne choroby.
Zapewniają opiekę profilaktyczną i edukację zdrowotną.
Wypisują recepty.
Szpitale w warunkach norweskich
Norwegia ma kilkadziesiąt szpitali. Znajdziesz je we wszystkich większych miastach. Warunki w nich panujące są doskonałe. Niestety poza nagłymi przypadkami mogą istnieć listy oczekujących na opiekę szpitalną.
Pacjenci są przyjmowani do szpitala za pośrednictwem oddziału ratunkowego lub w wyniku skierowania od lekarza.
Jeśli zostaniesz przyjęty do szpitala na podstawie skierowania, opieka jest bezpłatna.
W przypadkach, w których norweski system szpitalny nie posiada specjalistycznej wiedzy, aby zapewnić ci opiekę, leczenie zostanie zorganizowane za granicą. Wszelkie koszty przejmuje na siebie państwo.
Opieka pogotowia jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich obywateli bez względu na ich status. Leczenie w nagłych wypadkach odbywa się w izbie przyjęć na terenie wszystkich szpitali.
W odległych rejonach domowe ośrodki pielęgniarskie prowadzą awaryjną opiekę medyczną, która ma „zastąpić” awaryjną pierwszą pomoc szpitalną.
Potrzebny dentysta
Opieka stomatologiczna w Norwegii jest w przeważającej procencie prywatna – co wiąże się z indywidualnym ustalaniem stawek, chociaż ¼ dentystów pracuje w sektorze państwowym.
Istnieje pięć grup priorytetowych, które otrzymują bezpłatną opiekę stomatologiczną. Należą do nich:
osoby poniżej 18 roku życia,
osoby upośledzone umysłowo,
emeryci z długoletnimi chorobami, którzy mieszkają w zakładzie lub otrzymują opiekę pielęgniarską w domu,
osoby w wieku od 19 do 20 lat,
osoby uznane za wymagające opieki stomatologicznej przez władze okręgowe.
Warto wiedzieć: NIS refunduje niektóre rodzaje leczenia stomatologicznego, tj.: chirurgia szczękowo-twarzowa, leczenie przyzębia, leczenie ortodontyczne i leczenie tkanek miękkich w jamie ustnej i szczęce.
Gdzie mogę kupić leki?
Tylko lekarze i specjaliści mogą przepisać lek.
Kiedy pacjent osiągnie określony poziom opłat za leki na receptę, leki na receptę są bezpłatne.
Lekarstwa dostępne bez recepty są dostępne w aptekach oraz punktach detalicznych, takich jak supermarkety.
Mam na imię Krystian i jestem poznaniakiem. Od 2 lat pracuję jako tłumacz języka norweskiego i twórca artykułów o tematyce lingwistycznej. W swojej pracy cenię elastyczność i możliwość nieustannego rozwoju, dzięki czemu swoim doświadczeniem i praktyczną wiedzą chętnie się z Wami podzielę. Poza pracą czas wolny spędzam na basenie, gdzie od ponad 7 lat amatorsko uprawiam pływanie. Jest to dla mnie fantastyczny relaks i odprężenie po długim dniu oraz solidna dawka pozytywnej energii na cały następny dzień.