Jak leczą Norwedzy?

Raport „Health Statistic for the Nordic Countries 2015” przygotowany przez Statistical Committee podkreśla, że istnieje wiele działań w dziedzinie zdrowia, które podjęła Norwegia w ostatnim czasie, aby zmienić wszelkie „źle” funkcjonujące elementy tutejszej służby zdrowia. W ten sposób powołano do życia m.in. ustawę o zdrowiu publicznym (folkehelseloven), ustawę o usługach (hels- og omsorgstjenesteloven) czy ustawę o prawach pacjenta i użytkowników (pasient- og brukerrettighetsloven). Zmiany dotyczą w głównej mierze problemów związanych z jakością opieki, bezpieczeństwem i wzmocnieniem pozycji pacjentów.

► Czeka cię wyjazd do Norwegii? Martwisz się jak poradzisz sobie z pewnymi sprawami formalnymi, które wiążą się ze znajomością języka norweskiego? Jeśli ważne jest dla ciebie, aby dopiąć wszelkie sprawy na ostatni guzik jeszcze przed wyjazdem – poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza.

Służba zdrowia po norwesku

Norwegia ma doskonały standard obowiązkowej państwowej opieki zdrowotnej. Personel medyczny jest bardzo dobrze wyszkolony, a sama opieka medyczna jest dostępna dla wszystkich obywateli i zarejestrowanych długoterminowych rezydentów.

► To Ministerstwo Zdrowia określa politykę zdrowotną i nadzoruje system państwowy. Natomiast bezpośrednie realizacje wykonywane są przez pięć regionów zdrowia i gminy.

System publicznej opieki zdrowotnej

  • Służba zdrowia w Norwegii jest finansowana przede wszystkim z podatków pobieranych bezpośrednio z pensji.

  • Nie ma specjalnego funduszu na ubezpieczenie zdrowotne.

  • Trygdeetaten jest odpowiedzialny za krajowy system ubezpieczeń NIS, który gwarantuje każdemu podstawowy poziom dobrobytu.

NIS zapewnia świadczenia z tytułu chorób, wypadków, wad cielesnych, ciąży, narodzin, niepełnosprawności, śmierci i utraty żywiciela rodziny, a także bezrobocia i starości.

Mieszkasz lub pracujesz w Norwegii?: Wszyscy obywatele, którzy mieszkają lub pracują w Norwegii muszą wnieść swój wkład do NIS. Ponadto osoby mieszkające w Svalbard (Spitsbergen) i Jan Mayen i zatrudnione przez norweskiego pracodawcę lub ubezpieczone na podstawie ustawy o ubezpieczeniach społecznych przed ich pobytem na tych terenach, a także pewne kategorie obywateli Norwegii pracujących za granicą – muszą płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne .

Jesteś studentem?: Studenci z krajów skandynawskich i Islandii stają się członkami norweskiego NIS poprzez zarejestrowanie siebie jako mieszkańca Norwegii. To samo dotyczy studentów z innych krajów, o ile uczą się w kraju przez ponad rok. Jest to proces automatyczny, gdy rejestrujesz się jako student.

Jesteś osobą bezrobotną?: Bezrobotni z obszaru EOG, którzy szukają pracy w Norwegii powinni upewnić się, że wzięli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu mogą otrzymać bezpłatną pomoc doraźną.

► Nie znasz norweskiego, a pilnie potrzebujesz translacji ważnych dokumentów? Poważne sprawy oddaj w zaufane ręce – cieszące się nieskazitelną opinią biuro tłumaczeń, to bardzo dobra opcja dla ciebie.

Ile zapłacę za opiekę medyczną?

Istnieje stosunkowo niewiele opłat za opiekę zdrowotną w systemie państwowym:

  • leczenie szpitalne jest bezpłatne dla wszystkich, którzy podlegają krajowemu ubezpieczeniu,

  • wizyty u lekarzy i specjalistów wiążą się z pewnymi kosztami,

  • lekarstwa na receptę podlegają opłatom – koszt leków na receptę przypada na jedną z dwóch grup, które nazywa się klasą białą i niebieską. Lekarstwa z tej pierwszy grupy są bezpłatne, natomiast z drugiej dotowane przez państwo,

  • zapłacimy też za radiologię i testy laboratoryjne,

  • istnieją znaczne opłaty za leczenie stomatologiczne dla dorosłych. Niektórzy obywatele otrzymują dofinansowaną opiekę dentystyczną dla tzw. pacjentów o priorytetowym znaczeniu. Poniżej osiemnastego roku życia przysługuje bezpłatne leczenie dentystyczne,

  • transport bez nagłych wypadków wiąże się także z uregulowaniem kosztów z własnej kieszeni.

Warto jednak zaznaczyć, że od wyżej wymienionych kosztów istnieje szereg wyjątków, np. dla osób cierpiących na przewlekłą chorobę, kobiet w ciąży i tych, które właśnie urodziły.

Idę do lekarza

Każdy może zarejestrować u wybranego przez siebie lekarza, dwa razy w roku przysługuje nam prawo zmiany na innego lekarza ogólnego. Zanim jednak pójdziemy do konkretnego przedstawiciela tego zawodu warto się upewnić, że jest on objęty programem państwowym. W przeciwnym razie czeka nas wyłożenie z własnej kieszeni wszelkich opłat. Za każdą wizytę pobierana jest opłata za konsultację.

  • Poza zwykłymi godzinami przyjęć lekarze ogólni działają w systemie „na wezwanie”.

  • Wypisują skierowania do specjalistów i szpitali.

  • Leczą ostre i chroniczne choroby.

  • Zapewniają opiekę profilaktyczną i edukację zdrowotną.

  • Wypisują recepty.

Szpitale w warunkach norweskich

Norwegia ma kilkadziesiąt szpitali. Znajdziesz je we wszystkich większych miastach. Warunki w nich panujące są doskonałe. Niestety poza nagłymi przypadkami mogą istnieć listy oczekujących na opiekę szpitalną.

  • Pacjenci są przyjmowani do szpitala za pośrednictwem oddziału ratunkowego lub w wyniku skierowania od lekarza.

  • Jeśli zostaniesz przyjęty do szpitala na podstawie skierowania, opieka jest bezpłatna.

  • W przypadkach, w których norweski system szpitalny nie posiada specjalistycznej wiedzy, aby zapewnić ci opiekę, leczenie zostanie zorganizowane za granicą. Wszelkie koszty przejmuje na siebie państwo.

  • Opieka pogotowia jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich obywateli bez względu na ich status. Leczenie w nagłych wypadkach odbywa się w izbie przyjęć na terenie wszystkich szpitali.

  • W odległych rejonach domowe ośrodki pielęgniarskie prowadzą awaryjną opiekę medyczną, która ma „zastąpić” awaryjną pierwszą pomoc szpitalną.

Potrzebny dentysta

Opieka stomatologiczna w Norwegii jest w przeważającej procencie prywatna – co wiąże się z indywidualnym ustalaniem stawek, chociaż ¼ dentystów pracuje w sektorze państwowym.

Istnieje pięć grup priorytetowych, które otrzymują bezpłatną opiekę stomatologiczną. Należą do nich:

  • osoby poniżej 18 roku życia,

  • osoby upośledzone umysłowo,

  • emeryci z długoletnimi chorobami, którzy mieszkają w zakładzie lub otrzymują opiekę pielęgniarską w domu,

  • osoby w wieku od 19 do 20 lat,

  • osoby uznane za wymagające opieki stomatologicznej przez władze okręgowe.

Warto wiedzieć: NIS refunduje niektóre rodzaje leczenia stomatologicznego, tj.: chirurgia szczękowo-twarzowa, leczenie przyzębia, leczenie ortodontyczne i leczenie tkanek miękkich w jamie ustnej i szczęce.

Gdzie mogę kupić leki?

  • Tylko lekarze i specjaliści mogą przepisać lek.

  • Kiedy pacjent osiągnie określony poziom opłat za leki na receptę, leki na receptę są bezpłatne.

  • Lekarstwa dostępne bez recepty są dostępne w aptekach oraz punktach detalicznych, takich jak supermarkety.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne wpisy

Polsce zamiast polskich słów

Angielskie słowa używane w Polsce zamiast polskich słów

O tym, że znajomość języków obcych jest rzeczą oczywistą każdy wie. I nie ma w tym żadnego odkrycia ani wiedzy tajemnej. Po prostu żyjemy w takich czasach, że osoba, która nie zna chociażby języka angielskiego ma w życiu trudniej. I jest to zupełnie normalne, W końcu dziś świat dosłownie językami stoi. Jednak często jest tak, […]

Redagowanie tekstów dla kogo i na czym polega ta praca

Redagowanie tekstów – dla kogo i na czym polega ta praca?

Pisać każdy może, trochę lepiej lub nieco gorzej…Parafrazując klasyka można ten tekst idealnie odnieść do pracy w copywritingu. W końcu dziś, wydaje się, że nie ma nic trudnego w tworzeniu tekstów. Wystarczy przecież trochę dobrych chęci, temat i już. No nie do końca tak jest. Pisanie to wcale nie jest prosta sprawa. Mimo, iż osobom […]