Autohotkey gotowe skrypty

Większość tłumaczy na początku swojej pracy nie zastanawia się nad tym, że mnóstwo czasu marnuje na powtarzalnych akcjach, które można zautomatyzować.

Jestem pewny, że każdego dnia tracisz kilka lub kilkanaście minut na przykład na: tworzenie nowych plików tekstowych i innych plików, poprawianie tych samych literówek, robienie powtarzalnych czynności na wielu plikach, przełączaniu się między słownikiem a programem do tłumaczeń (jeśli korzystasz ze słownika online lub w programie), włączaniu lub wyłączaniu przycisku Caps lock lub NumLk (które bardziej przeszkadzają, niż pomagają w pracy), wpisywaniu tych samych formułek w e-mailach (na przykład „pozdrawiam i proszę o polecanie moich usług”).

Na szczęście jest rozwiązanie, które pozwala pozbyć się tych wszystkich problemów – wystarczy odrobina programistycznej wiedzy. Aplikacja nazywa się Autohotkey i wpadłem na jej ślad podczas poszukiwania programu, który umiałby zamienić miejscami dwa klawisze na klawiaturze. Okazuje się, że AHK ma znacznie więcej możliwości. Za chwilę dowiesz się, jak go skonfigurować i jak używać.

Czym jest AHK?

Autohotkey to aplikacja, która rozszerza możliwości systemu operacyjnego Windows. Składa się z wykonywalnych plików, które tworzymy samodzielnie oraz programu, który je wykonuje. Program ściągamy ze strony producenta i instalujemy. Po jego zainstalowaniu, kliknięciu prawym przyciskiem myszy, możemy wybrać opcję „Utwórz nowy skrypt AHK”.

Co jeszcze warto dodać?

  • skryptowy język programowania,
  • darmowe narzędzie dla platformy Widnows typu open source,
  • pozwala zautomatyzować niemal każdą czynność na komputerze,
  • można tu zdefiniować skróty, co sprawi, że program będzie pisał za nas tekst,
  • potrafi konwertować skrypty do postaci EXE.

Autohotkey gotowe skrypty

Aby program włączał się wraz ze startem systemu, tworzymy 2 pliki.

  • Znajdujący się w folderze Autostart w Windows i wywołuje plik główny, za pomocą polecenia.

Run C:\ścieżka do pliku\

Wprawdzie można zastosować tylko jeden plik, ale jeśli pracujesz na dwóch komputerach i chcesz mieć taką samą konfigurację (a na pewno chcesz), plik 1 musi podawać specyficzną ścieżkę.

  • Plik główny, w którym znajdują się skrypty.

Kolejne porady odnoszą się do pliku dwa, który umieszczam w folderze Dropbox lub na innym dysku wirtualnym. Gdy włączasz komputer, to automatycznie startuje plik 1 i skrypt uruchamia drugi skrypt.

Aplikacja autohotkey

Poniżej przedstawiam kilka zastosowań

  • Aplikacja Autohotkey i tworzenie nowych plików – AHK pozwala na przypisanie każdemu programowi skrótu klawiaturowego, co znacznie przyśpiesza pracę.

Aby na przykład włączyć LibreOffice Writer za pomocą skrótu win+7, w pliku 2 wpisz następującą linijkę:

#7::

Run D:\ścieżka instalacji\swriter.exe

Na stronie dotyczącej naszego tematu – aplikacja Autohotkey – znajdziesz szczegółowe informacje na temat składni skryptów i autohotkey gotowe skrypty.

  • Poprawianie literówek

Skrypt aplikacja AHK znajdziesz na tej stronie. Jeśli wpiszesz jakieś słowo błędnie (na przykład pomijając polskie ogonki), to zaznaczasz je i wciskasz skrót win+H wpisując poprawną wersję. Następnie skrypt sam się odświeża i za każdym razem, gdy ponownie popełnisz ten sam błąd, słowo zostanie zastąpione odpowiednim. Obecnie w swojej bazie aplikacja AHK  mam prawie 2500 słów po polsku i bardzo pomaga to w tłumaczeniach na polski.

Program AHK

  • Znajdź znaczenie słowa w słowniku

Chcesz podłączyć słownik do swojej aplikacji CAT? Nie musisz tracić czasu na szukanie rozwiązania w sieci – na to także znajdzie się skrypt i program autohotkey.

Zmień w nim adres na adres Twojego ulubionego słownika online. Po zaznaczeniu słowa, wciskasz skrót ctrl+g i następnie słowo wkleja się samoczynnie do słownika, a ty dostajesz wynik.

  • Wpisywanie długich wyrażeń

Działanie tego skryptu jest bardzo proste – jest podobne jak funkcja Autotekst, tyle że w każdym programie na komputerze.

Skrypt wygląda następująco:

::hotstring::wyrażenie, które ma być wpisane

Jeśli chcesz, by po napisaniu wyrazu „szan”, od razu pojawiało się wyrażenie „Szanowni Państwo”, wpisz w pliku następujący kod:

::szan::Szanowni Państwo

Oczywiście, należy dokładnie dobierać wyrażenie, które ma być aktywne, ponieważ w przeciwnym razie, będzie się ono pojawiało także wtedy, gdy nie jest konieczne.

Program Autohotkey – co jeszcze można zrobić?

Możliwości tej aplikacji są znacznie większe (pozwala nawet na tworzenie prostych programów okienkowych), jednak aby z tego skorzystać, trzeba rozwijać swoją wiedzę programistyczną. Łatwiej jest czerpać z gotowych skryptów, przygotowywanych przez społeczność programu AHK na jego forum.

Do bardzo ciekawych opcji należy między innymi:

  • wykonywanie specyficznych akcji tylko wtedy, gdy otwarte jest odpowiednie okno w Windows,
  • wywoływanie z programu funkcji różnych aplikacji. Dzięki temu można symulować ruch myszy i tworzyć zaawansowane sekwencje czynności wykonywanych na PC.

Polecam program AHK każdemu, kto nie lubi przeklikiwać się po kilkanaście razy dziennie przez foldery, a zamiast tego woli wcisnąć jeden skrót klawiaturowy.

Aplikacja jest dostępna w modelu Open Source i całkowicie darmowa. W sieci można znaleźć także edytory do tego programu, które upraszczają programowanie.

Program autohotkey

Czy program ma minusy?

Jednym z nich jest to, że nie oferuje gotowych rozwiązań – jego możliwości są bardzo duże, ale użytkownik musi samodzielnie wybrać, do czego chce go używać i znaleźć lub stworzyć rozwiązanie. Jako narzędzie Autohotkey jest przydatne, ale jak przedstawiliśmy trzeba po prostu nauczyć się go używać.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne wpisy

Polsce zamiast polskich słów

Angielskie słowa używane w Polsce zamiast polskich słów

O tym, że znajomość języków obcych jest rzeczą oczywistą każdy wie. I nie ma w tym żadnego odkrycia ani wiedzy tajemnej. Po prostu żyjemy w takich czasach, że osoba, która nie zna chociażby języka angielskiego ma w życiu trudniej. I jest to zupełnie normalne, W końcu dziś świat dosłownie językami stoi. Jednak często jest tak, […]

Redagowanie tekstów dla kogo i na czym polega ta praca

Redagowanie tekstów – dla kogo i na czym polega ta praca?

Pisać każdy może, trochę lepiej lub nieco gorzej…Parafrazując klasyka można ten tekst idealnie odnieść do pracy w copywritingu. W końcu dziś, wydaje się, że nie ma nic trudnego w tworzeniu tekstów. Wystarczy przecież trochę dobrych chęci, temat i już. No nie do końca tak jest. Pisanie to wcale nie jest prosta sprawa. Mimo, iż osobom […]